janas gimenes

Laiks, kad tiek uzsākta patstāvīga dzīve un veidota sava ģimene, ir skaists un aizraujošs. Tāds pienāk ikvienam, jo agrāk vai vēlāk ir vēlme pamest vecāku ligzdu un veidot pašam savu. Tomēr atbildīga pieaugušā, vīra, sievas un jauno vecāku loma nav viens vienīgs rožu dārzs. Jaunās ģimenes bieži saskaras ar izaicinājumiem, kas pārbauda un veido viņu raksturu, rūda savstarpējās attiecības.

  • Kur dzīvot un kā tikt pie sava mājokļa

Ja vien nav ļoti lieli ienākumi, mantots īpašums vai citi likteņa un veiksmes piespēlēti risinājumi, tad viens no aktuālākajiem jauno ģimeņu jautājumiem un izaicinājumiem ir dzīvesvieta. Kur dzīvot? Kā par to samaksāt? Īrēt? Cik ilgi īrēt? Pirkt savu mājokli? Dzīvokli vai māju? Kā atļauties savu mājokli? Šīs tēmas sakarā jautājumu ir vairāk nekā reizēm atbilžu, jo vidusmēra jaunajai ģimenei ir arī vidējie vai pat zemāki ienākumi. Darbs bieži vien tiek apvienots ar studijām, varbūt jau pieteicies bērniņš, kurš ietekmē ienākumu un izdevumu apjomu.

Parasti hipotekārais kredīts ir tas risinājums, ko izvēlas jaunās ģimenes ar stabiliem ienākumiem un pārdomātu budžetu, jo ilgtermiņā tas ir izdevīgāk. Hipotekārais kredīts ļauj jau pēc 5, 10, 15 vai nedaudz vairāk gadiem mājokli tomēr iegūt savā īpašumā. Ilgstoši īrējot mājokli, ir gan nedrošības sajūta, gan nauda tiek likta kā caurā maisā, jo pēc gadiem jau ir tāda pati situācija, kāda sākumā.

  • Kā veidot ģimenes budžetu un finansiālos paradumus

Otrs izaicinājums, kas rit vienlaicīgi ar visiem pārējiem, ir process, kā jaunā ģimene mācās veidot savu budžetu, cik tālredzīgi un atbildīgi rīkojas ar saviem finanšu līdzekļiem. Bieži vien jauniem cilvēkiem ir vājas finansiālās prasmes, jo tās nav ielikuši vecāki, viņiem nav bijis sekmīga piemēra un iespējas attīstīt savu finansiālo pratību. Ja ģimeni veido divi šādi cilvēki, tad viņiem var būt daudz klupšanas akmeņu, kas nes sāpīgas mācības. Tipiskākās problēmas ir dzīvošana pāri saviem līdzekļiem, ienākumiem neatbilstoši aizņēmumi, pirkumu neplānošana, iekrājumu neveidošana utt.

  • Pārmaiņas attiecībās, ko ienes bērnu piedzimšana

Viens no lielākajiem satricinājumiem jaunai ģimenei, kurā līdz šim bijuši divi cilvēki, ir bērnu piedzimšana. Tas maina visu. Pilnībā. Līdz pašiem pamatiem. Ja jaunajiem cilvēkiem nav pietiekami stabilu pamatu, tad šīs pārmaiņas atnes lielu spriedzi. Bērna vai vairāku bērnu ienākšana ģimenē maina spēles noteikumus, liek jaunajiem vecākiem vienam otru ieraudzīt citā gaismā, satricina viņu pasaules uzskatus, paradumus, liek pielāgoties jaunai sadzīves un finansiālajai situācijai. Diemžēl, tieši pirmie gadi pēc bērnu piedzimšanas ir tas laiks, kad daudzas jaunās ģimenes izjūk, jo netiek galā ar šīm pārmaiņām, vieglāk šķiet neturpināt kopīgo ceļu.

  • Menedžments: darbs, māja, bērni, attiecības

No jauniem cilvēkiem, kuriem ir tikko izveidota ģimene un mazi bērni, sabiedrībā tiek gaidīts ļoti daudz. Viņi taču ir jauni, spēcīgi un visu varoši. Noslogojums bieži vien ir ļoti augsts, jo tiek savienots darbs, studijas, rūpes par maziem bērniem, sabiedriskā dzīve, mājas solis, reizēm arī rūpes par vecākiem. Menedžments, kas nepieciešams, lai ar to visu kvalitatīvi tiktu galā, ir ļoti skarbs. Kāda joma vienmēr cieš. Un tas ir normāli. Svarīgi iemācīties atrast balansu un neaizmirst par sevi, savu veselību un labsajūtu.

  • Veselīgas attiecības ar saviem vecākiem

Jaunās ģimenes vēl ir ciešā sasaistē ar saviem vecākiem, nereti pirmos gadus dzīvo zem viena jumta. Uzrodas vīra un sievas vecāki. Tās atkal ir jaunas pozīcijas, kurās nav viegli saglabāt līdzsvaru un veselīgas attiecības, jo bieži tām ir tendence “braukt grāvī”. Jo vecāki, labu gribēdami, sniedz padomus, mēdz pārāk iejaukties. Pieaugušie bērni arī nespēj emocionāli atdalīties no vecākiem un paši pieņemt lēmumus.