dzimumzīmePlašsaziņas līdzekļos pēdējos gados arvien intensīvāk iedzīvotāji tiek aicināti pievērst uzmanību savas ādas veselībai, it īpaši dzimumzīmēm. Saslimstība ar dažādām ādas slimībām, tostarp arī melanomu, kas ir grūti ārstējams vēža veids, pēdējās desmitgadēs ievērojami pieaugusi. Tas arī licis aktīvāk pievērsties iedzīvotāju izglītošanai un informēšanai.

Ko tad īsti nozīmē sekot līdzi savām dzimumzīmēm?

Katram vajadzētu regulāri apskatīt savu ķermeni, pamanīt, kur ir dzimumzīmes, cik tās ir lielas, kādas ir to izskata pazīmes. Regulāri šādi sevi apskatot, var pamanīt izmaiņas dzimumzīmju daudzumā, arī to lielumā, formā, krāsā, faktūrā. Tie tad arī ir galvenie faktori, ar kuru izmaiņām sastopoties, noteikti būtu jāapmeklē dermatologs. Ārsts veiks dermatoskopiju, kas ļaus daudzkārtējā palielinājumā apskatīt dzimuzmīmes un noteikt, vai satraukumam ir pamats, vai nepieciešamas tālākas pārbaudes, analīzes.

Dermatologs ir tas speciālists, kuru jutīgas un dzimumzīmēm intensīvi klātas ādas īpašniekiem vajadzētu apmeklēt regulāri, it īpaši pirms un pēc vasaras. Dermatologs arī sniegs padomus par šādas ādas kopšanu, sauļošanās paradumiem, palīdzēs izvēlēties piemērotu saules aizsargkrēmu.

Ja pamanīta aizdomīga dzimumzīme, var izmantot arī kādu īpaši izstrādātu aplikāciju, lai saņemtu ārsta konsultāciju. Aplikācija We Care, Be Aware ļauj bez maksas aizsūtīt savas dzimumzīmes foto un pēc dažām dienām saņemt dermatologu un onkologu slēdzienu par to, vai ir bažas par šo veidojumu, vai nepieciešama vizīte pie speciālista klātienē. Īpaša uzmanība tiek vērsta uz agrīnu melanomas diagnostiku.

Ja dzimumzīme atrodas vietā, kur tā traucē, ir estētisks defekts, ja to rīvē apģērbs, tad var domāt par tās noņemšanu.

Dzimuzmīmes var likvidēt salīdzinoši vienkārši, nesāpīgi un ātri. Parasta noņemšana iespējama  tām, kuras nav ar ļaundabīgiem audiem. Lai izšķirtos par šādu soli, vispirms jāapmeklē dermatologs, kurš tad arī informē par iespējām un izmaksām. Jaunākā metode ir dzimumzīmju noņemšana ar lāzeru. Ar šo metodi var noņemt labdabīgas dzimumzīmes jebkurā ķermeņa vietā, pēc tam nav vajadzīgs likt šuves, kā arī vieta ātri sadzīst.