ratiņkreslsTo, kas ar mums notiks dzīvē, nekad nevaram paredzēt. Nevaram zināt, ko liktenis sagatavojis aiz nākamā pagrieziena. Tie var būt gan prieki, gan likteņa pārbaudījumi. Īpaši grūti ir tad, ja tas skar veselību, iespēju kustēties un brīvi dzīvot. Slimība var skart jebkurā vecumā. Arī tad, kad šķiet, ka vēl daudz spēka un iespēju.

Tā pirms kāda laika radiniekam atklāja ļaundabīgu audzēju. To izoperēja, bet sekas nebija patīkamas, viņam tika liegta spēja staigāt, jo audzējs spieda uz kādiem nerviem. Diemžēl, ārsti situāciju nevarēja labot. Viņš bija dzīvs, par ko priecājās. Bet bija jāiemācās dzīvot ratiņkrēslā. Vīrietis vēl spēka gados — ap piecdesmit. Un viņam šis notikums tiešām bija liels satricinājums dažādos aspektos.

Kā samierināties un nezaudēt dzīvesprieku?

Pirmajā brīdī pēc tam, kad radinieks uzzināja, ka nevarēs vairs staigāt, viņš izgāja dažādas sērošanas stadijas. Tas bija normāli. Bija normāli, ka ir arī depresīvs posms. Tas draudēja ieilgt, tāpēc ārsts ieteica psihoterapiju un maksimālu tuvinieku atbalstu, lai palīdzētu viņam pieņemt, ka dzīve nebeidzas, tā turpināsies nedaudz savādāka. Un tieši ģimenes atbalsts viņam bija svarīgs, jo mēs parādījām, ka viņš varēs izdarīt ļoti daudz, nezaudēs savu patstāvību. Tāpēc jau uzreiz zinājām, ka viņu neapčubināsim, jo ir jāiemācās būt atbildīgam un nezaudēt pašcieņu, vajadzēja iemācīties ikdienā izdarīt pēc iespējas daudz pašam.

Viņam palīdzēja arī citu cilvēku, kuri ir ar invaliditāti, atbalsts un  pieredze. Tagad varam teikt, ka viņš ir atguvis emocionālo līdzsvaru un pieņēmis pārmaiņas savā fiziskajā veidolā.

Kā pieņemt citu palīdzību?

Protams, ka ne viss ir tā, kā agrāk. Ir reizes, kad viņam jāpalīdz. Tās vairāk ir fiziskas lietas, kad viņš netiek pats galā. Sākumā viņš nespēja samierināties, ka ik pa laikam jālieto pieaugušo pamperi, jo ir traucēta arī urīnizvades sistēma, kas liedz pavadīt ilgāku laiku bez tualetes apmeklējuma. Ja devās garākā ceļā, bija jāizmanto pamperi. Viņam kā vīrietim tas bija diezgan traumējoši. Bet arī to jau viņš ir pieņēmis, jo pieaugušo pamperi šobrīd ir tik kvalitatīvi un nemanāmi, ka nezinātājs nekad nepateiks. Pērkam tena.lv, jo tie ir pierādījuši savu izcilo kvalitāti, tie ir fizioloģiski pielāgoti, ērti lietojami. Viņš pats var tikt ar to visu galā, tāpēc nav jāiejaucas citiem, jālūdz palīdzība.